***
Kobiety
Malarstwo
 : News
 
Turystyka

 

Click for Monastir Skanes, Tunisia Forecast
.

 

 

Wszystkie strefy archeologiczne:

 

Mapa Tunezji z epoki starożytnego Rzymu.

 

Acholla / Botria
Althiburos / Medeina
Aspis / Clupea / Klibia
Bulla regia
Carthage
Cillium / Kasserine
Dougga / Thugga
El - Aouja
Gigthis / Bou Ghrara
Hadrumetum
Haidra / Ammaedara
Kairouan
Kerkouane
Leptis Minus / Lamta
Mactaris / Macthar
Mahdia / Gummi
Nabeul / Neapolis
Simitthus / Chemtou
Sufetula / Sbeitla
Thapsus
Theanae / Henchir Thyna
Thuburbo Majus
Thysdrus / El jem
Uthina / Oudna
Utica / Utique
Zaghouan / Ziqua
 

 

Patrz zabytki UNESCO

 

 

 

Kartagina

Dougga

El Jem

 

 

 

Bulla Regia

Bulla Regia słynie z osobliwych willi Rzymian. Jest to jedyny przykład klasycznego podziemnego miasta. Aby uciec przed skwarem płynącym z nieba, przemyślni mieszkańcy wznieśli domy, których jedno piętro wystaje nad ziemię, a drugie jest ukryte pod powierzchnią.

Wbrew pozorom są to domy bogatych Rzymian, zwykle obszerne i eleganckie, z dziedzińcami otoczonymi kolumnadą. Budynki noszą nazwy związane z odkrytymi w nich mozaikami. Niektóre z nich przeniesiono do Muzeum Bardo, wiele pozostawiono jednak na miejscu.(Pascal) ...Więcej

 

 

 
Sbeitla

Sbeitla znana była w czasach rzymskich jako Sufetula i liczyła około 10000 mieszkańców. Można dziś podziwiać rzymskie posągi, łaźnie z kwadratowymi basenami i mozaikami, teatr, trzy świątynie kapitolińskie, a także bizantyjskie twierdze z VI w, bazylikę Vitalis i mury obronne. (voyager.pl)

 

 

Utica

Utica została założona przez Fenicjan w 1101 r.p.n.e. Po zniszczeniu Kartaginy stała się ważnym portem rzymskim. Obecnie leży około 15 km od morza. Uległa zamuleniu przez rzekę Medżerda. Najlepiej zachowane są rzymskie łaźnie, Maison de la Cascade (Dom Wodospadu) - willa z pięknymi mozaikami, cmentarz punicki z VI w. p.n.e. (voyager.pl)

 

 

Thuburbo Majus

Thuburbo Majus najpierw było miastem Punickim później Numidyjskim. Następnie osiągnęło status kolonii w 188 (za Commodusa) i status wolnego miasta za cesarza Hadriana.
Wykopaliska odkryły pozostałości forum, świątyń, term, amfiteatru i kościoła datowanego na epokę Bizantyjską. 

 

Haidra

Haidra leży tuż przy granicy algierskiej i od I w. p.n.e. była zamieszkiwana przez Kartagińczyków, potem Rzymian i Bizantyjczyków. Obiekt nie był systematycznie badany i wiele rzymskich zabytków znajduje się jeszcze pod ziemią. Można tu zobaczyć łuk Septymiusza Sewera, brukowaną drogę rzymską, Mauzoleum Pomarańczowe, potężny fort bizantyjski, pozostałości pięciu kościołów wczesnochrześcijańskich i ruiny fortu francuskiego z 1886 r. (voyager.pl)

 

 

Macthar

Macthar został założony w II w. p.n.e., ale główne zabytki rzymskie pochodzą z II w. n.e. Brukowana ulica prowadzi tutaj do pięknej bazyliki i wspaniałych rzymskich łaźni. Można obejrzeć forum, świątynię Bachusa, groby i megalityczne kamienie grobowe oraz neopunickie mauzoleum z dachem w kształcie piramidy.(voyager.pl)

 

 

Chemtou

Miasto rzymskie, Simitthus posiadało typowe elemanty dla ważnych miast rzymskich tj.: termy, teatr, amfiteatr, forum, bazylike, akwedukt oraz inne budowle doprowadzające wodę do miasta, jak również kilka dobrze zachowanych rzymskich dróg. Wiele artefaktów jest wciąż widocznych i w dobrym stanie.

 

 

Althiboros (Medeina)

Założona przez Kartagińczyków w II w. p.n.e. Placówka wojskowa jeszcze w okresie bizantyjskim. Łuk triumfalny, forum, ruiny świątyni kapitolińskiej, pozostałości teatru, fontanna, dwie wille, których mozaiki znajdują się dziś w kolekcji Muzeum Bardo.(voyager.pl)

 

Clupea (Klibia)

 

Leptis Minus (Lamta)

 

Uthina (Oudna)
Zaghouan
tanie wycieczki itp.

LINKI. Hotele
:

::Residence:: Tunis

.
 
,
Portal Tunez.
(po francusku)

.
c
 Monastir.org  
Tunisiaculture
Djerbaexplore
 Mapa

 Strefy  Archeolog.  
- Kartagina
- Dougga
- El Jem
- Bulla    Regia
- Sbeitla
- Utica
- Tuburbo    Majus
- Haidra
- Macthar
- Chamtou
- Medeina
- Clupea
- Lamta
- Uthina
- Zaghouan
.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

  

2004-2005. Webdesign n.d..   .    .   .          @Admin.