***
Kobiety
Malarstwo
 : News
 
Turystyka

 

Click for Monastir Skanes, Tunisia Forecast
.

 

 

Taksówki

W Tunezji można spotkać 2 rodzaje taksówek: z licznikiem oraz bez licznika. Generalnie taksówki są niewiele droższe niż autobus (np: w Tunisie 1,5 - 2 DTU za przejazd).Taksówki żółte jeżdżą wyłącznie w granicach danego miasta i zabierają tylko 3 max 4 osoby, a na dalsze trasy przewidziane są duże taksówki - busy zwane "louages".
W taksówkach w których znajdują się liczniki należy zapłacić sumę, którą wskażą po zakończeniu podróży (suma początkowa to zawsze 200 milimow). W takiej taksówce bez względu na ilość osób (max 3) płaci się jak wskazuje licznik. W taksówkach bez licznika za każde wejście do pojazdu (bez względu na długość przejazdu) za wynajęcie całej taksówki póaci się 2 dinary. W wypadku zabrania większej ilości osob (max 4) 2 dinary dzieli się przez liczbę pasażerow. W nocy (21-5) cena podróży taksówką jest o 50% wyższa.

 

 

 

Louages

Louages (luaż) to duże taksówki oferujące przejazdy grupowe o ustalonych cenach zapewniające stałe połączenie między większymi miastami. Zabierają one jednorazowo 8-9 pasażerów. Należy czekać aż zbierze się komplet pasażerow aby louage mógł ruszyć (ewentualnie jak komus sie spieszy moze oplacic miejsca brakujacych osob). Louage nie mają przystanków pośrednich, zatrzymują się dopiero w miejscu docelowym dlatego też są szybsze niż pociąg lub autobus.

Przykładowe ceny Louages:
Sousse - Tunis
ok. 7 DT.
Sousse - Mahdia
ok. 3 DT.
Sousse - Nebeul
ok. 5 DT.
Sousse - Sfax ok. x DT.
Sfax - Douz ok. x DT.


 

Ograniczenia prędkosci:
na autostradach
110 km/ godz
na drogach narodowych
90 km/godz
w miastach
50 km/godz

 

Wynajęcie samochodu

Samochód można wynająć na lotnisku, w hotelu i w wypożyczalniach, lepiej to zrobić jeszcze przed wyjazdem z Polski. Samochód do wynajęcia (np. Renault ok. 90 DTU/dzień i 560 DTU/tydzień z opłaconym OC, bez limitu kilometrów), może wypożyczyć osoba, która ukończyła 21 lat i ma co najmniej od roku prawo jazdy. (Najtańsza opcja to Fiat Uno- wynajęcie ok 60 DT).

Sieć drogowa w Tunezji jest dość dobrze rozwinięta (ponad 20 000 km) i doskonale oznaczona (autostrada do Tunisu jest płatna).W Tunezji ważne jest polskie prawo jazdy. W Tunezyjskim Biurze ds. Turystyki można uzyskać bezpłatnie szczegółową mapę drogową (w skali 1:800 000). Polecana jest również mapa Michelin (w skali 1:1 000 000). Mapy innych wydawnictw (Hallwag, Kummerly i Fray) wykonane są w dużej skali. Dokładniejsze mapy (1:200 000: :100 000 lub 50 000) można nabyć na miejscu.

Benzyna w Tunezji kosztuje około 1 DT za litr.


Ze względu na bezpieczeństwo turystów wycieczki w głąb Sahary odbywają się w zorganizowanych grupach i konwojami. Indywidualni turyści dla bezpieczeństwa zobligowani są zgłaszać się co jakiś czas do posterunków wojska lub policji usytuowanych w obrębie Sahary. Planując taką wycieczką naleąy wybrać odpowiedni pojazd 4X4 ( 180 DT/dzień wynajmowany z kierowcą i 150DT bez kierowcy), przewidzieć odpowiednią ilość paliwa, wody pitnej, żywności i zabrać ze sobą namiot.

 

 

Poczta, telefony i internet

Numer kierunkowy z Polski do Tunezji: 00 216
Numer kierunkowy z Tunezji do Polski: 00 48

Rozmowa miejscowa kosztuje ok. 100 milimów za minute, w hotelu 3 razy drożej. Automaty międzynarodowe przyjmują tylko po 500 milimów, nie działają na karty magnetyczne.
Telefony komórkowe działają wszędzie i można z nich korzystać w całej Tunezji.
Automaty telefoniczne znajduję się w miejscach przypominających komunistyczne poczty polskie zwane Publifon lub Taxifon. Kafejki internetowe "Publinety" oprócz dostępu do internetu zapewniają takie usługi jak nagrywanie płyt CD, zgrywanie zdjęć z aparatów cyfrowych, skanowanie, drukowanie itd. (godzina korzystania z inetrnetu ok 0,5-2 DT).

Pocztówka kosztuje ok. 300 milimów, znaczek na kartkę 350 milimów, na list 480 milimów. Poczta droga lotniczą dociera do Europy w ciągu 3 - 5 dni.
Godziny otwarcia urzędów pocztowych (Post lub PTT): 8.00-13.00 od poniedziałku do soboty, w lecie (15 sierpień - 15 wrzesień) 8.00 - 12.00 i 14.00 - 18.00 od poniedziałku do piątku, 8.00 - 12.00 w soboty.

 


Przykładowe ceny biletow:
Sousse - Tunis
ok. 6,5 DT
Sousse - Monastir
ok. 1,5 DT
Sousse - Mahdia
ok. 3 DT
Sousse - El Jem ok. 4 DT
Sousse - Gafsa ok. 11 DT
Sousse - Gabes ok. 10,5 DT
Sousse - Sfax ok. 6 DT

 

 

Pociąg

Kolej jest tańsza i wygodniejsza niż autobusy (istnieje na północy, wschodzie i centrum kraju) minimalnie tańsza niż louages jednak czas podróży pociągiem jest czasem nawet 2 razy dłuższy niż louagem.
Regularne połącznia (obsługiwane przez SNCFT) między miastami: Tunis, Hammamet, Nabeul, Sousse, Sfax, Sbeitla, Kasserine, Mateur, Bizerta, Tabarka, Beja, Ghardimaou i Gabes.
Ważne jest nabycie biletu przed wejściem do pociągu, w pociągu cena jest dwukrotnie wyższa. Na każdej trasie kursuje dziennie kilka pociągów, wyposażonych w systemy wentylacyjne i bufet. Dostepne sa miejsca w lasie 1 i 2.

SNCFT (Narodowe Tunezyjskie Przedsiębiorstwo Kolejowe)
Tel. (00216 1) 490 391.

Rozkład jazdy pociągów

 

 

Rozkład jazdy autobusów

Autobus

Sieć autobusów obejmuje obszar całego kraju z początkowym przystankiem na dworcach autobusowych.
Autobusy międzymiastowe i lokalne (jednorazowy bilet miejski 250 milimów). Nazwy miejsc są opisane na autobusach w języku francuskim i arabskim. Pasażerowie mogą przewozić bezpłatnie do 10kg bagażu, jednak każdy bagaż musi zostać zgłoszony.
Jest kilka firm autobusów międzymiastowych kursujących w zależnosci od regionu. W regionie Sahelu kursują autobusy STS. Bilety kupuje się u biletera usytuowanego przy ostatnich drzwiach (dlatego zaleca się wsiadać tylnym wejściem). Autobusy kursują zwykłe co pół godziny aż do półlnocy.

Przykładowe ceny biletow:
Sousse - Tunis
ok 6 DT
Sousse - Mahdia
ok 3 DT
Sousse - Douz
ok 15 DT
Sousse - Gabes ok 10 DT
Sousse - El Jem ok 3 DT
Sousse - Kerouan ok 2,5 DT
Sousse - Sfax ok 5,5 DT
Sousse - Matmata ok 11 DT
Sousse - Djerba ok 14 DT

 

 

 

 

Apteki i służba medyczna

W Tunezji sieć szpitalna jest bardzo nowoczesna, najlepiej rozwinięta ze wszystkich krajów arabskich (do tunezyjskich klinik przyjeżdża się leczyć większość Libijczyków, Mauretanczyków, Algierczyków itd) znajduje się tam gęsta sieć aptek (Pharmacy), w każdym mieście jest apteka otwarta całą noc. W Tunezji znajdziemy właściwie wszystkie potrzebne lekarstwa najczęściej produkcji francuskiej, są one jednak drogie.

 

 

 

Muzea

Tunezja to także niezwykle bogata historia i kultura. Kraj ten przez wieki pozostawał pod wpływami różnych cywilizacji. W kulturze tunezyjskiej można odnaleźć miedzy innymi wpływy rzymskie, fenickie, bizantyjskie, arabskie, tureckie, francuskie i wloskie.

W kasach muzeów płaci się dodatkowo za możliwość fotografowania (1-2 DT), a przed zrobieniem zdjęcia Tunezyjczykowi należy go zapytać o zgodę i najlepiej dać dinara. Muzea są nieczynne w poniedziałki.

Meczety można oglądać tylko z zewnątrz, w niektorych mozna wejsc na dziedziniec np: w Kerouanie, do sali modlitewnej wpuszczani sa tylko wyznawcy Islamu (kobiety i męzczyzni modla się w tej samej sali, ale kobiety siedza z tylu za męzczyznami, aby nie rozpraszac ich podczas modlitwy).

 

 


 

Hotele

Hotele są klasyfikowane wedlug gwiazdek od 1 do 5. Pokój 2 - osobowy z łazienką i śniadaniem w hotelu jednogwiazdkowym kosztuje 18 DTU/dobę, w dwugwiazdkowym 30 DTU, trzygwiazdkowym 50 DTU, czterogwiazdkowym 75 DTU, a w hotelu klasy LUX ponad 100 DTU. W każdym hotelu można zakupić większość prasy miejscowej i międzynarodowej. Ponadto, odbiorniki telewizyjne w pokojach gości hotelowych umożliwiają dostęp do kilkunastu programów telewizyjnych, w tym europejskich, jak rowniez polskich. Liczba hoteli w Tunezji wciąż wzrasta (od 212 w 1970 roku do 722 w 1999 roku) i ilość miejsc w hotelach (od 34 297 w 1970 roku do 191 955 w 1999 roku).

    

 

Zakupy

Należy pamiętać, że ceny podawane na suku są zawsze zawyżone - Tunezyjczycy nie wyobrażają sobie zakupu bez targowania. Uznawane jest to za sport narodowy, nie należy jednak dać się ponieść emocjom, gdyż zabawa ta zawsze kończy się uzgodnieniem ceny i uśmiechem. Jeżeli nie chce się kupić jakiejś rzeczy nie powinno się o nią targować bo może to zostać źle odebrane. Najlepiej przed zakupmi na suku porównać ceny ze sklepów ze stałymi cenami (np: Soula Center w Sousse). Klisze do aparatów i kasety do kamer są wszędzie dostępne, ale droższe niz w Polsce.

Biżuteria i wyroby skórzane

Biżuteria złota i srebra wykonana jest po mistrzowsku według odwiecznej tradycji. Jej autentyczność potwierdzają oficjalne próby w kształcie:
- głowy konia lub barana: złoto, 18 karatów
- skorpiona: złoto, 9 karatów
- kiści winogron: srebro, 900/1000
- głowy rzymskiej: srebro, 800/1000

Wyroby ze skóry dostępne są w wielu postaciach i wzorach, tańsze niż w Polsce, często wykonane ze skóry wielbłąda z wypalanymi orientalnymi wzorami.

Vademecum zakupów

 

 

 

Niepełnosprawni

W Tunezji nie ma jeszcze zbyt wielu udogodnień dla niepełnosprawnych, jednak w hotelach i urzędach państwowych stosuje się tymczasowe rozwiązania tj. ruchome rampy układane na schodach; w wypadku odwiedzin hotelu przez niepełnosprawnych turystów (lub zamieszkiwania w pobliskiej okolicy osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich) jak również kwaterowanie ich na parterze. Już nawet na południu w małych miejscowościach można spotkać deski ułożone na schodach imitujące rampę dla niepełnosprawnych (jednak stałych rozwiązań architektonicznych wciąż brak w większości obiektów użyteczności publicznej).
Stosunek Tunezyjczyków do osób niepełnosprawnych jest bardzo serdeczny i w każdej sytuacji mogą liczyć na ich pomoc. Pisze o tym jeżdżący na wózku pisarz i podróżnik, Qentine Crewe, w swojej książce o wyprawie na Saharę pt.: In Search of Sahara.

 

Dni świąteczne

 

Nowy Rok
1 stycznia
Eid el-Adha (Swięto Ofiarowania - baranka)
święto muzułmańskie ruchome (luty-marzec)
Dzień Niepodległości
20 marca
Dzień Młodzieży (Młodości)
21 marca
Hegire (Nowy Rok wedlug kalendarza muzulman.)
28 marca
Dzień poległych za wolność Tunezji
9 kwietnia
Dzień Pracy
1 maja
Dzień Republiki
25 lipca
Dzień Kobiet
13 sierpnia
Dzień Ewakuacji z Bizerty
15 października
Obchody 7 listopada 1987
7 listopada
Eid el-Fitr (koniec Ramadanu).
święto muzułmańskie ruchome (14 listopad w 2004)

 

tanie wycieczki itp.

LINKI. Hotele
:

::Residence:: Tunis

.
 
,
Portal Tunez.
(po francusku)

.
c
 Monastir.org  
Tunisiaculture
Djerbaexplore
 Taksówki
 Louages
 Samochód

 Poczta,  telef.  internet
 
 Pociąg
 Autobus
 Apteki
 Muzea
 Hotele
 Zakupy
 Niepełnospraw.
 Święta
.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

  

2004-2005. Webdesign n.d..   .    .   .          @Admin.